سابسیژن چیست؟

سابسیژن یک روش جراحی نیمه تهاجمی در مطب است که معمولا برای درمان اسکار آکنه استفاده می‌شود.

این روش شامل قرار دادن یک سوزن کوچک در زیر پوست است تا جای زخم آکنه از بافت زیرین آزاد شود. این اجازه می‌دهد تا پوست بلند شود و ظاهر اسکار آکنه را بهبود می‌بخشد.

در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به این خواهیم داشت که سابسیژن چیست، در صورت انجام این درمان چه انتظاراتی می‌توانید داشته باشید و عوارض جانبی آن چیست.

سابسیژن چیست؟

سابسیژن درمانی است که برای برخی از انواع اسکار، چین و چروک و گودی سلولیت برای کمک به صاف کردن پوست انجام می‌شود. این یک روش جراحی جزئی و نیمه تهاجمی است و گاهی اوقات “جراحی برش زیر جلدی” نامیده می‌شود.

سابسیژن شامل بریدن بافت فیبری است، که پوست را پایین نگه می‌دارد با استفاده از یک سوزن زیرپوستی مخصوص که از طریق سوراخ کوچکی وارد سطح زیرین پوست می‌شود. لبه تیز سوزن برای شکستن رشته‌های فیبروتیک که جای زخم را به بافت زیرین متصل کرده و چسبانده‌اند، استفاده می‌شود. با بریدن رشته‌های فیبروتیک بهبود زیبایی در ظاهر پوست ایجاد می‌شود که با گذشت زمان و با تشکیل کلاژن جدید و بهبود زخم ادامه می‌یابد.

کاربردهای سابسیژن چیست؟

سابسیژن یک تکنیک نیمه جراحی بدون برش است. می‌توان از آن برای بهبود ظاهر موارد زیر استفاده کرد:

 • جای زخم‌های فرو رفته
 • چین و چروک
 • سلولیت

اگرچه سابسیژن اغلب برای درمان اسکار آکنه استفاده می‌شود، اما ممکن است به کاهش اسکارهای ناشی از شرایط دیگر نیز کمک کند، مانند:

 • آبله مرغان
 • زخم‌ها
 • عمل جراحي

با این روش، متخصص پوست یک سوزن زیرپوستی را مستقیماً در زیر اسکار وارد پوست می‌کند. سوزن برای شل کردن و شکستن الیافی که جای زخم را به بافت زیر آن متصل می‌کند استفاده می‌شود. این فرآیند نه تنها به برداشتن اسکار فرو رفته کمک می‌کند، بلکه باعث آزاد شدن کلاژن در محل قرار دادن سوزن نیز می‌شود. هم برداشتن جای زخم و هم آزادسازی کلاژن می‌تواند به بهبود ظاهر اسکار کمک کند. این روش معمولاً سه تا شش بار با حداقل 4 هفته بین هر درمان تکرار می‌شود.

سابسیژن برای همه انواع اسکار آکنه مناسب نیست. به عنوان مثال، ممکن است برای درمان اسکارهای برجسته (هیپرتروفیک) و اسکارهای کلوئید مفید نباشد.

آیا سابسیژن واقعا در اسکار آکنه موثر است؟

در حالی که تحقیقات زیادی در مورد اثربخشی سابسیژن وجود ندارد، طبق یک بررسی تحقیقی در سال 2010، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که سابسیژن می‌تواند به طور دائمی اسکار آکنه را بهبود بخشد. یک مطالعه کوچک در سال 2005، استفاده از سابسیژن را برای درمان اسکارهای آکنه در میان 40 شرکت‌کننده بررسی کرد. محققان گزارش دادند که اگرچه این اسکارها به طور کامل بهبود نیافته‌اند، اما 90 درصد از بیماران بهبودی در ظاهر اسکار خود را گزارش کردند. سپس، یک مطالعه کوچک در سال 2016، سه درمان اسکار آکنه را در بین 45 شرکت‌کننده مقایسه کرد. این سه درمان شامل:

از بین سه درمانی که مورد آزمایش قرار گرفتند، پزشکان سابسیژن را موفق‌ترین روش ارزیابی کردند. نویسندگان این مطالعه به این نتیجه رسیدند که سابسیژن یک گزینه موثر و مقرون به صرفه برای کاهش ظاهر اسکار آکنه است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثربخشی و ایمنی سابسیژن، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام سابسیژن هستند؟

سابسیژن می‌تواند برای درمان موارد زیر استفاده شود:

 • اسکارهای ناشی از آکنه (به جز جای زخم عمیق )، تروما، جراحی یا آبله مرغان
 • پیوندهای پوستی فرو رفته
 • انواع خاصی از چین و چروک
 • فرو رفتگی سلولیت

پزشک ابتدا اسکار را ارزیابی می‌کند و تعیین می‌کند که آیا شما کاندید مناسبی برای سابسیژن هستید یا خیر. در برخی موارد ممکن است از فیلر برای بهبود ظاهر اسکار نیز استفاده شود.

انجام سابسیژن برای چه کسانی مناسب نیست؟

سابسیژن ممکن است در شرایط زیر مناسب نباشد:

 • افرادی که مستعد اسکارهای هیپرتروفیک یا کلوئید هستند.
 • افرادی که در 12 ماه گذشته از درمان‌های رتینوئید خوراکی (ویتامین A) استفاده کرده‌اند.
 • افراد مبتلا به اختلالات لخته شدن خون یا خونریزی (انعقاد خون)
 • افراد مبتلا به عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی فعال

سابسیژن چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا نواحی مورد نظر با استفاده از بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شوند. محل‌هایی که باید سوزن سابسیژن وارد آن‌ها شود با استفاده از یک نشانگر مشخص می‌شوند. هنگامی که ناحیه بی‌حس شد، سوراخ کوچکی ایجاد می شود و لبه تیز سوزن برای برش بافت فیبری که جای زخم، چین و چروک یا سطح فرورفته را به هم متصل می‌کند، استفاده می‌شود. پس از آن برای جلوگیری از خونریزی یا کبودی فشار اعمال می‌شود.

سابسیژن معمولاً در کلینیک یا مطب پوست انجام می شود. سابسیژن یک روش جراحی نیمه تهاجمی است که سرپایی انجام می‌شود، به این معنی که پس از پایان عمل در بیمارستان بستری نخواهید شد.

متخصص پوست مراحل لازم را قبل از انجام عمل توضیح می‌دهد.

قبل از شروع عمل، متخصص پوست ناحیه اطراف جای زخم را تمیز می‌کند. آن‌ها همچنین از یک بی‌حس کننده موضعی برای بی‌حس کردن پوست استفاده می‌کنند، بنابراین در طول عمل احساس درد نخواهید کرد. سپس متخصص پوست یک سوزن را به صورت افقی در پوست، زیر جای زخم وارد می‌کند. سپس به آرامی سوزن را از یک طرف به سمت دیگر زیر اسکار حرکت می‌دهند تا به رها شدن جای زخم از بافت زیرین کمک کنند. ممکن است با شکسته شدن الیاف پوست خود متوجه صدای خمیدن نرم شوید.

این فرآیند بسته به اندازه و شکل اسکار ممکن است تکرار شود. پس از پایان عمل، فشار دستی یا یخ روی محل زخم اعمال می‌شود. این به کاهش خونریزی و التهاب کمک می‌کند.

مراقبت‌های بعد و دوران نقاهت

بلافاصله پس از درمان فشار و یخ ممکن است برای کاهش تورم و کبودی استفاده شود. بعد از 24 ساعت می توانید از آرایش استفاده کنید و در صورت بروز هرگونه کبودی، می‌توانید با آرایش آن را بپوشانید. برخی از پزشکان ممکن است داروهای ضد التهابی را توصیه کنند.

چند جلسه درمانی مورد نیاز است؟

ممکن است برای یک اسکار خاص به بیش از یک جلسه درمانی نیاز داشته باشید. این به این دلیل است که توانایی پوست افراد در ساخت کلاژن که به کاهش فرو رفتگی ناشی از اسکار در طول زمان کمک می‌کند، متفاوت است. تعداد جلسات مورد نیاز سابسیژن برای اصلاح و بهبود فرو رفتگی ناشی از اسکار به نوع، محل، شدت فرو رفتگی و شدت درمان بستگی دارد. در بیشتر موارد، برای درمان اسکار متوسط، ممکن است سه تا شش جلسه درمانی با فاصله حداقل یک ماه لازم باشد.

عوارض جانبی سابسیژن

پس از عمل، نه تنها درد، بلکه تورم و کبودی در محل انجام سابسیژن کاملاً رایج است. عوارض جانبی کمتر شایع سابسیژن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حساسیت در محل‌‌های درمان شده
 • ایجاد اسکارهای بدتر – مانند اسکارهای هیپرتروفیک یا اسکارهای کلوئیدی
 • هایپرپیگمانتاسیون موقت پس از التهاب (استفاده از ضد آفتاب یا اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید توصیه می‌شود.)
 • عفونت در داخل یا اطراف محل تزریق
 • تغییر رنگ پوست
 • آسیب به اعصاب یا عروق خونی اطراف اسکار

اگر سابسیژن توسط یک پزشک متخصص آموزش دیده انجام شود، خطرات و عوارض جانبی آن کم است و در بیماران مناسب نتایج می‌تواند عالی باشد.

چه مدت طول می‌کشد تا بهبود حاصل شود؟

درد، تورم و کبودی معمولاً 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد. متخصص پوست ممکن است یک آنتی بیوتیک یا ضد التهاب برای کمک به روند بهبودی تجویز کند.

تعداد جلسات درمانی که نیاز است به شدت اسکار و همچنین توانایی بدن برای تشکیل بافت اسکار بستگی دارد. ممکن است چند ماه طول بکشد تا جای زخم کمتر دیده شود.

چه روش‌های درمانی دیگری می‌تواند به بهبود اسکار آکنه کمک کند؟

سابسیژن اغلب در کنار سایر درمان‌های پزشکی برای کاهش ظاهر اسکار توصیه می‌شود. این درمان‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • رتینوئیدهای موضعی: این کرم‌های تجویزی که حاوی ویتامین A هستند، می‌توانند به صاف کردن ظاهر زخم‌ها کمک کنند.
 • میکرونیدلینگ: میکرونیدلینگ در مطب از سوزن‌های ریز برای تحریک تولید کلاژن استفاده می‌کند.
 • درم ابریژن: این تکنیک شامل استفاده از یک برس سیمی برای لایه‌برداری لایه بالایی پوست است. روی اسکارهای کم عمق بیشترین تاثیر را دارد.
 • لیزر درمانی: این درمان شامل استفاده از لیزر برای برداشتن بالاترین لایه پوست و التیام جای زخم است.
 • لایه‌برداری شیمیایی: لایه‌برداری شیمیایی همچنین با از بین بردن لایه بالایی پوست، جای زخم را بهبود می‌بخشد.
درباره: بهار خدابنده