لاغری

کاهش وزن، از نظر پزشکی، سلامتی یا آمادگی جسمانی، به معنی کاهش کل توده بدن است، یعنی از دست دادن مایعات، چربی بدن (بافت چربی) یا توده بدون چربی (یعنی رسوبات معدنی استخوان، عضله، تاندون، و دیگر بافت همبند). کاهش وزن یا می‎تواند ناخواسته به دلیل سوءتغذیه یا بیماری زمینه‌ای، و یا به دلیل تلاش آگاهانه برای بهبود حالت اضافه وزن یا چاقی واقعی یا قابل درک رخ دهد. معمولاً کاهش وزن عمدی را لاغری می‌نامند.

کاهش عمدی وزن، از دست دادن کل توده بدن در نتیجه تلاش برای بهبود تناسب اندام و سلامتی یا تغییر ظاهر از طریق لاغری است. کاهش وزن درمان اصلی چاقی است و شواهد قابل توجهی وجود دارد که می تواند از پیشرفت بیماری دیابت نوع 2 با کاهش 7-10 درصدی جلوگیری کند و سلامت کاردیومتابولیک را برای افراد دیابتی با کاهش وزن 15-15٪ کنترل کند.

woman wearing jeans after weight loss 144627 24191 1 - لاغری

کاهش وزن در افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می‌تواند خطرات سلامتی را کاهش داده، تناسب اندام را بهتر کند و ممکن است شروع دیابت را به تأخیر بیندازد. این می‌تواند باعث کاهش درد و افزایش حرکت در افراد مبتلا به آرتروز زانو شود. کاهش وزن می‌تواند منجر به کاهش فشار خون بالا شود. افسردگی، استرس یا بی‌حوصلگی ممکن است در افزایش وزن نقش داشته باشد و در این موارد به افراد توصیه می‌شود که از پزشک کمک بگیرند.

برای اینکه لاغری دائمی باشد، تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی نیز باید دائمی باشد. شواهدی وجود دارد که مشاوره یا ورزش به تنهایی منجر به کاهش وزن نمی‌شود، در حالی که رژیم غذایی به تنهایی منجر به کاهش معنادار وزن می شود، و ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش بهترین نتایج را ارائه می دهد.

Losing weight before bariatric surgery reduces risk of death by 40 2 768x522 - لاغری

در مجموع می‌توان 3روش کلی برای لاغری و کاهش وزن در نظر گرفت، که هریک مزایا و معایب خود را دارند. لاغری به روش طبیعی، لاغری با روش‌های جراحی (تهاجمی)، لاغری با روش‌های غیر جراحی (غیر تهاجمی). در ادامه به تشریح مختصری از هریک می‌پردازیم.

لاغری به روش طبیعی، مزایا و معایب آن

در این روش فرد با کمک ورزش و رژیم غذایی اقدام به کاهش وزن می‌کند. این روش، روشی طبیعی برای لاغری و کاهش وزن است. از جمله مزایای آن می‌توان به بدون ضرر بودن آن اشاره کرد، البته اگر ورزش زیر نظر مربی و رژیم غذایی نیز زیر نظر متخصص تغذیه و با دستورالعمل آن‌ها انجام گیرد؛ در غیر این صورت نه تنها منجر به لاغری و کاهش وزن نخواهد شد بلکه موجب صدماتی مانند ریزش مو، صدمات به مفاصل و اندام‌های بدن و …. نیز خواهد گردید. از جمله معایب دیگر آن می‌توان به سخت بودن و عدم مشاهده سریع نتیجه و لاغری و کاهش سایز و یا وزن اشاره کرد. همچنین ورزش دائمی و رعایت رژیم غذایی عزم و اراده‌ای قوی و فولادین می‌طلبد، که در صورت رها کردن ورزش و رژیم غذایی معمولا فرد دوباره چاق می‌شود و چه بسا حتی بیشتر از قبل.

Weight loss A simple free trick to losing weight has come to light 1149942 1 - لاغری
types of bariatric surgery diagram 2 - لاغری

لاغری به روش جراحی (تهاجمی)، مزایا و معایب آن

از جمله مزایای روش‌های جراحی لاغری می‌توان به همیشگی بودن اثر آن‌ها اشاره کرد. اما به علت معایب زیاد آن که شامل ریسک بالا، رفتن به زیرتیغ جراحی، خونریزی، درد فراوان، دوران نقاهت طولانی مدت، عوارض بعدی مانند عفونت، مشکلات گوارشی، …. و هزینه بالا ممکن است تنها افراد کمی حاضر به استفاده از این روش برای لاغری باشند.

لاغری به روش غیر جراحی (غیر تهاجمی)، مزایا و معایب آن

از جمله مزایای روش‌های غیر جراحی لاغری می‌توان به ریسک کمتر، عدم خونریزی، درد کمتر، دوران نقاهت بسیار کوتاه مدت و یا بدون دوران نقاهت، بدون عوارض بودن یا نهایتا عوارض بسیار کم اشاره کرد. عدم دائمی بودن اثر این روش‌ها را نیز می‌توان بعنوان معایب این روش‌ها نام برد. مدت اثر و ماندگاری روش‌های غیر تهاجمی معمولا بین 6 ماه تا 1 سال می‌باشد. البته نا گفته نماند که با رعایت رژیم غذایی ساده و ورزش سبک می‌توان مدت اثر آنرا بسیار طولانی و یا حتی همیشگی کرد. با این وجود برای گرفتن نتیجه مطلوب از انجام این روش‌ها مراجعه به افراد متخصص و با تجربه و استفاده از مواد مرغوب و دستگاه‌های پیشرفته بسیار حائز اهمیت است، چه بسا در غیر اینصورت ممکن است عوارض و نتایج جبران ناپذیری برای افراد پیش آید.

slim woman measuring waist 23 2148042235 2 - لاغری

مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید با کادری متخصص و با تجربه برای سالیان دراز افتخار ارائه خدمات لاغری غیر تهاجمی با بیشترین بازدهی به مشتریان خود را داشته است.

روش‌های متفاوتی برای لاغری غیر تهاجمی وجود دارد که به شرح ذیل می‌باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این روش‌ها روی آن کلیک کنید.

مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید ارائه دهنده خدمات پوست، مو و زیبایی خدمات مربوط به لاغری در هر یک از موارد فوق را نیز ارائه می‌دهد.

در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره در این خصوص با کارشناسان و متخصصان کلینیک دکتر آرتید می‌توانید از طریق تلفن و یا وبسایت اقدام نمایید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید در دو شعبه اصلی در تهران با جدیدترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها، به روزترین امکانات و کادری مجرب آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشد. برای دریافت وقت مشاوره و یا رزرو نوبت بصورت آنلاین اینجا کلیک کنید.