میخچه و پینه و راه‌های پیشگیری از آن‌ها

میخچه و پینه از اصطکاک مکرر، مالش یا تحریک و فشار روی پوست ایجاد می‌شوند. شایع‌ترین علت آن کفش‌های تنگ و نامناسب است. با کمی توجه و مراقبت می‌توان از ابتلا به اکثر موارد میخچه یا پینه پیشگیری کرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا نکاتی را در مورد نحوه مدیریت میخچه‌ها و پینه‌های موجود و به حداقل رساندن احتمال ایجاد میخچه‌ها و پینه‌های جدید بیاموزید.

reading - میخچه و پینه و راه‌های پیشگیری از آن‌ها

میخچه و پینه چیست؟

میخچه و پینه لایه‌های ضخیم و سفت شده پوست هستند که زمانی ایجاد می‌شوند که پوست سعی می‌کند از خود در برابر اصطکاک و فشار محافظت کند. آن‌ها اغلب روی پاها و انگشتان پا یا دست و انگشتان دست ایجاد می‌شوند. میخچه و پینه می‌توانند ناخوشایند باشند.

 • میخچه

میخچه‌ها معمولا کوچک و گرد هستند. به احتمال زیاد میخچه‌ها را در قسمت بالایی یا کناره‌های انگشتان پا مشاهده می‌کنید.

 • پینه

پینه‌ها تکه‌های سخت و ضخیم پوست هستند. در مقایسه با میخچه، پینه‌ها بزرگ‌تر هستند و شکل نامنظم‌تری دارند. شما به احتمال زیاد پینه‌هایی را در پایین پای خود در نواحی استخوانی که وزن شما را تحمل می‌کنند، مانند پاشنه پا، انگشت شست پا، توپی پای خود و در امتداد کنار پای خود مشاهده می‌کنید. درجاتی از تشکیل پینه در کف پای شما طبیعی است.

پینه نیز اغلب روی دست‌ها دیده می‌شود. به عنوان مثال، در جایی که اصطکاک یا مالش مکرر وجود دارد، پینه ایجاد می‌شود، مانند نوک انگشتان نوازندگان گیتار یا دستان ژیمناستیک کارها، وزنه‌برداران، یا صنعتگران.

همچنن پینه در نواحی تحمل کننده وزن پاها ایجاد می‌شود.

انواع میخچه

 • میخچه‌های سخت: این‌ها نواحی کوچک و سفت و متراکم پوست هستند که معمولاً در ناحیه بزرگ‌تری از پوست ضخیم ایجاد می‌شوند. میخچه‌های سخت معمولاً در بالای انگشتان پا ایجاد می‌شوند، مناطقی که فشار استخوان روی پوست وجود دارد.
 • میخچه‌های نرم: این میخچه‌ها سفید/خاکستری هستند و بافت نرم‌تر و لاستیکی دارند. میخچه‌های نرم بین انگشتان پا ظاهر می‌شوند.
 • میخچه‌های بذری: این میخچه‌ها کوچک هستند و معمولاً در کف پا ایجاد می‌شوند.

میخچه‌ها، معمولا کوچک و گرد هستند، در بالای پا (میخچه‌های سخت)، کناره‌ها (میخچه‌های نرم) و پایین (میخچه‌های بذری) در انگشتان پا و پا تشکیل می‌شوند.

میخچه و پینه چگونه تشکیل می‌شوند؟

میخچه و پینه از اصطکاک مکرر، مالش یا تحریک و فشار روی پوست ایجاد می‌شوند. میخچه و پینه معمولاً در نواحی استخوانی یا برجسته پا ایجاد می‌شوند.  همچنین پینه‌ها روی دست‌ها به احتمال زیاد در مناطقی که مالش مداوم روی پوست وجود دارد، تشکیل می‌شوند. لایه‌های سفت شده پوست میخچه و پینه در واقع راه بدن برای محافظت از پوست زیرین در برابر تحریک و فشار هستند.

reading - میخچه و پینه و راه‌های پیشگیری از آن‌ها

همچنین بخوانید درباره:

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به میخچه یا پینه هستند؟

اگر شرایط زیر را دارید بیشتر در معرض ابتلا به میخچه یا پینه هستید:

 • شما شرایط پزشکی دارید که تراز طبیعی استخوان‌های پا را تغییر می‌دهد، به عنوان مثال، آرتریت در پا، بونیون، خار استخوان یا انگشت چکشی؛ شما یک یا چند مورد از دلایل ایجاد میخچه و پینه را دارید که در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است.
 • بدون جوراب راه می روید.
 • کفش‌هایی می پوشید که برای پای شما خیلی تنگ است.
 • کفش‌های پاشنه بلند که به سطح پا بخوصوص پنجه پا فشار می‌آورد.
 • سیگار میکشید.

آیا میخچه و پینه دردناک هستند؟

میخچه و پینه ممکن است دردناک باشند یا نباشند. برخی از میخچه‌ها و پینه‌ها ممکن است در ابتدا دردناک نباشند، اما با ضخیم شدن، آن‌ها به مرور زمان دردناک می‌شوند. نواحی برجسته پوست – به خصوص میخچه – می‌تواند حساس یا حساس به لمس یا فشار باشد. پینه‌ها نسبت به پوست معمولی اطراف آن حساسیت کمتری نسبت به لمس دارند. گاهی اوقات ترک‌هایی (به نام فیسور) در پینه ایجاد می‌شود، که این ترک‌ها می‌تواند با درد یا سوزش همراه باشند. اگر میخچه یا پینه‌ای که عفونی شده بوده است دارید، احتمالاً احساس درد یا حداقل ناراحتی خواهید داشت.

عوارض ناشی از میخچه و پینه چیست؟

میخچه‌ها و پینه‌های درمان نشده (یا با درمان ناموفق) ممکن است از نظر اندازه بزرگ‌تر شوند تا زمانی که در وهله اول علت رشد آن‌ها برطرف شوند. میخچه یا پینه ممکن است عفونی شوند. این می‌تواند دردناک باشد و راه رفتن را دشوار کند. ممکن است نیاز به درمان دارویی یا حتی جراحی داشته باشید.

محتمل‌ترین دلایل ایجاد میخچه و پینه چیست؟

ایجاد میخچه و پینه علل بسیاری دارد. این علل شامل موارد زیر است:

 • پوشیدن کفش‌هایی که مناسب نیستند. این شایع‌ترین علت ایجاد میخچه در بالای پا است. کفش‌هایی که خیلی تنگ هستند یا دارای قسمت‌هایی هستند که روی پوست ساییده می‌شوند، باعث برش، اصطکاک و فشار می‌شوند. زنانی که اغلب کفش‌های پاشنه بلند می‌پوشند، معمولاً در اثر فشار رو به پایین روی این ناحیه هنگام راه رفتن، پینه‌هایی روی توپ‌های پایشان و ناحیه پنجه پا ایجاد می‌شود.
 • ایستادن، راه رفتن یا دویدن برای مدت طولانی.
 • سرگرمی‌های فیزیکی، فعالیت‌های ورزشی یا کاری که به پاها فشار می‌آورد.
 • پابرهنه راه رفتن
 • نپوشیدن جوراب با کفش
 • جوراب و یا آستر کفش که هنگام راه رفتن در زیر پا لیز می‌خورد و جمع می‌شود و چین می‌خورد.
 • راه رفتن با وضعیت نامناسب – راه رفتن بیش از حد سنگین روی لبه داخلی یا خارجی پای خود.
 • سرگرمی‌های فیزیکی، فعالیت‌های ورزشی یا کاری که باعث اصطکاک مکرر در ناحیه‌ای از پوست دست یا انگشتان می‌شود.
 • ناهنجاری‌های ساختاری پا یا تغییر شکل بیومکانیک (انگشت چکشی، بونیون‌های خیاط، بدشکلی از بدو تولد).

شایع‌ترین علائم میخچه و پینه چیست؟

علائم رایج عبارتند از:

 • مناطق سفت شده پوست که در آن اصطکاک یا فشار مکرر روی پوست وجود دارد (میخچه و پینه).
 • برآمدگی کوچک، گرد و برجسته و پوست سفت شده که با پوست تحریک شده احاطه شده است (میخچه).
 • لکه پوست ضخیم، سفت شده، بزرگ‌تر و معمولاً صاف‌تر (پینه).
 • حساسیت کمتر به لمس نسبت به پوست اطراف (پینه).
 • ناحیه‌ای برآمده که این برآمدگی ممکن است دردناک باشد یا باعث ناراحتی شود (میخچه).
 • درد، قرمزی، تاول.

میخچه و پینه چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

تشخیص میخچه و پینه دشوار نیست. هیچ آزمایشی لازم نیست. یک معاینه بصری ساده از پوست معمولا تمام چیزی است که لازم است. پزشک ممکن است در مورد شغلتان، میزان راه رفتن و ایستادن و فعالیت‌هایی که در آن شرکت می‌کنید از شما سوالاتی بپرسد. اگر میخچه یا پینه روی پای شما قرار دارد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که راه بروید تا وضعیت بدنی و نحوه راه رفتن شما را بررسی کند، در مورد کفش شما بپرسد و بپرسد که چگونه از پاهای خود مراقبت می‌کنید.

میخچه و پینه چگونه درمان می‌شوند؟

درمان بستگی به علائم و علت ایجاد میخچه یا پینه دارد. برای میخچه یا پینه معمولی، از بین بردن تجمع پوست یک درمان موثر است. بدین منظور این مراحل را دنبال کنید:

 • ناحیه‌ای که دچار میخچه یا پینه شده است را در آب گرم خیس کنید تا پوست نرم شود – معمولاً 5 تا 10 دقیقه.
 • سنگ پا یا سنباده را خیس کنید.
 • در حالی که پوست پای شما هنوز نرم است، سنگ پا یا سنباده را به آرامی روی میخچه یا پینه حرکت دهید تا بافت مرده از بین برود. سنگ پا یا سنباده را در یک جهت روی ناحیه‌ای که به میخچه یا پینه دچار شده است حرکت دهید. مراقب باشید بیش از حد پوست را جدا نکنید. این می‌تواند منجر به خونریزی و عفونت شود.
 • هر روز یک کرم یا لوسیون مرطوب کننده را روی میخچه یا پینه و پوست مرده اطراف بمالید. به دنبال محصولاتی باشید که حاوی اوره، اسید سالیسیلیک یا لاکتات آمونیوم هستند. این مواد به مرور زمان پوست را نرم می‌کنند.

سایر نکات مراقبتی عبارتند از:

 • اطراف میخچه یا پینه خود را با پدها یا چسب‌های مخصوص میخچه و پینه که می‌توانید آن‌ها را از داروخانه‌ها تهیه کنید بپوشانید. (میخچه یا پینه باید در ناحیه سوراخ مرکزی واقع در چسب باشد). پد به محافظت از میخچه یا پینه در برابر تحریک کمک می‌کند و درد و فشار را کاهش می‌دهد.
 • کفش‌هایی با اندازه و فرم مناسب بپوشید. کفش‌هایی با عرض و لژ بیشتر در ناحیه پنجه بپوشید. خرید کفش را در پایان روز که پاهایتان کمی ورم کرده است، انجام بدهید.
 • ناخن‌های پای خود را کوتاه نگه دارید. ناخن‌های بلند می‌توانند باعث شوند انگشتان پا به بالای کفش فشار بیاورند و باعث اصطکاک و افزایش فشار شوند.
 • اگر میخچه یا پینه‌های شما دردناک است، از یک کمپرس سرد استفاده کنید تا درد و تورم را هر بار کمتر از 10 تا 20 دقیقه کاهش دهید.
 • هرگز سعی نکنید میخچه یا پینه را با یک جسم نوک تیز برش دهید، بتراشید یا از بین ببرید.
 • اگر دیابتی هستید، گردش خون ضعیفی دارید، مستعد ابتلا به عفونت هستید یا پوست ظریفی دارید، سعی نکنید میخچه یا پینه را درمان کنید. به پزشک خود مراجعه کنید.

آیا می‌توان داروهای بدون نسخه را برای درمان میخچه یا پینه امتحان کرد؟

محصولات بدون نسخه‌ای که برای بهبود میخچه و پینه استفاده می‌شوند حاوی مواد شیمیایی زننده هستند. اگر در استفاده از این ماده شیمیایی دقیق نباشید، می‌تواند به پوست سالم اطراف آسیب برساند. اگر دیابتی هستید، خود درمانی نکنید. به دلیل عوارض احتمالی پا در دیابت حتما به پزشک مراجعه کنید.

آیا برای بهبود میخچه و پینه جراحی نیاز است؟

اکثر میخچه‌ها و پینه‌ها را می‌توان با پیروی از نکات ساده ذکر شده در این مقاله مدیریت کرد، یعنی از پوشیدن کفش‌های تنگ خودداری کنید و بعد از خیساندن پاها در آب گرم، به آرامی با سنگ پا روی میخچه یا پینه بکشید.

اگر ناهنجاری ساختاری در پا یا انگشتان پا دارید که منجر به ایجاد مکرر میخچه یا پینه می‌شود، ممکن است عمل جراحی در نظر گرفته شود. در این مورد، ممکن است نیاز به برداشتن یا تراز مجدد بافت استخوان داشته باشید. دلایل دیگر برای جراحی این است که میخچه‌ها یا پینه‌ها بسیار دردناک هستند یا اینکه شما را از راه رفتن راحت یا عادی باز می‌دارند.

reading - میخچه و پینه و راه‌های پیشگیری از آن‌ها

همچنین بخوانید درباره:

آیا میخچه و پینه قابل پیشگیری است؟

پاها قسمتی از بدن هستند که اغلب تا زمانی که مشکلی ایجاد نشود، نادیده گرفته می‌شوند. با کمی توجه و مراقبت می‌توان از اکثر موارد میخچه یا پینه پیشگیری کرد. مواردی که باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

 • کفش‌هایی بپوشید که راحت و مناسب باشند. کفش‌ها باید از پای شما محافظت کنند، بالشتک خوبی داشته باشند و کفی ضربه‌گیر داشته باشند. ناحیه پنجه کفش باید طول و عرض کافی داشته باشد تا انگشتان پا به کفش یا انگشتان دیگر ساییده نشوند. این همچنین به معنای پرهیز از پوشیدن کفش‌های باریک پاشنه بلند است که انگشتان پا را به سمت جلو می‌برند و باعث ساییدگی آن‌ها به کفش یا یکدیگر می‌شوند. از پوشیدن کفش‌های با کفی سفت یا چرمی خودداری کنید، مگر اینکه به اندازه کافی بالشتک داشته باشند (یا لایی اضافه کنید) تا محل تماس آن با پاهایتان نرم باشد.
 • با کفش خود جوراب بپوشید. اطمینان حاصل کنید که جوراب‌ها به اندازه کافی نرم هستند که زیر پای شما جمع نشوند.
 • از کفی‌های بالشتکی استفاده کنید. اگر در گذشته میخچه یا پینه داشتید، ممکن است بخواهید از پزشک خود در مورد کفی‌های سفارشی سوال کنید. این کفی‌ها می‌توانند نیروهای تحمل‌کننده وزن را در کف پای شما یکنواخت کنند تا از تشکیل پینه جلوگیری کنند. همچنین برای از بین بردن اصطکاک و نرم کردن میخچه از پشم بره (نه پنبه) بین انگشتان پا استفاده کنید.
 • هنگامی که کار دستی انجام می دهید یا با مواد سنگین یا خشن کار می‌کنید که می‌تواند به پوست دست یا انگشتان شما آسیب برساند، دستکش بپوشید.
 • پاهای خود را هر روز بررسی کنید و تمیز نگه دارید. پاهای خود را با آب گرم و صابون بشویید، خشک کنید و از کرم مرطوب کننده پا استفاده کنید. این به نرمی و لطافت پوست کمک می‌کند.
 • ناخن‌های پای خود را کوتاه نگه دارید.
 • پابرهنه راه نروید.
 • اگر پاهایتان عرق می‌کند، روزانه یک پودر پا بزنید تا پاهایتان خشک بماند.

آیا بعد از بهبودی میخچه و پینه، دوباره برمی‌گردند؟

از آنجایی که میخچه‌ها و پینه‌ها در نتیجه اصطکاک، تحریک یا فشار بر روی پوست ایجاد می‌شوند، در صورت عدم رفع علت می‌توانند در هر زمانی برگردند. به عبارت دیگر، اگر کفش‌های نامناسب علت آن باشد و همچنان به پوشیدن همین کفش‌ها ادامه دهید، احتمالاً میخچه و پینه‌ها برمی‌گردند.

خوشبختانه اکثر میخچه‌ها و پینه‌ها را می‌توان با کمی دقت و توجه در خانه با موفقیت مدیریت کرد. اگر هر زمانی نگران ظاهر شدن آن‌ها روی پای خود هستید، نمی‌دانید چه کاری باید انجام دهید یا چگونه آن‌ها را درمان کنید، به ویژه اگر دیابتی هستید، مستعد عفونت هستید یا پوست ظریفی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما بهترین فرد برای معاینه پاهای شماست. او با سوال یا آزمایش در مورد سایر شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید، می‌تواند به درمان پاهای شما کمک کند و به شما بگوید که چگونه از آن‌ها مراقبت کنید.

در صورت داشتن میخچه یا پینه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

به پزشک مراجعه کنید:

 • اگر دیابت دارید. افراد مبتلا به دیابت ممکن است دچار کمبود احساس یا نوروپاتی محیطی باشند که تشخیص درد مناسب را دشوار می‌کند. افراد مبتلا به دیابت ممکن است گردش خون ضعیفی در پاهای خود داشته باشند که بهبود را دشوارتر می‌کند. میخچه و پینه حتی ممکن است عفونی شوند.
 • اگر بیماری یا شرایط زمینه‌ای دیگری دارید که خطر عفونت را در شما افزایش می‌دهد یا اگر پوست ضعیف و ظریف دارید.
 • اگر درمان‌های خانگی برای مدیریت میخچه یا پینه شما کارساز نیست.
 • اگر فکر می‌کنید ممکن است ساختار یا تراز استخوانی غیرطبیعی داشته باشید که دلیل آن ایجاد مکرر میخچه و پینه است.
 • اگر میخچه یا پینه شما دردناک است، درد بدتر می شود یا فکر می‌کنید میخچه یا پینه عفونی شده است. علائم عفونت عبارتند از قرمزی، درد، تورم، ترشح چرک از میخچه یا پینه.
 • اگر درد پای شما شدید است یا هنگام راه رفتن احساس ناراحتی می‌کنید و نمی دانید چه چیزی ممکن است باعث باشد.
reading - میخچه و پینه و راه‌های پیشگیری از آن‌ها

همچنین بخوانید درباره:

درباره: بهار خدابنده