شعبه خیابان فرشته
22227139 - 021
شنبه-5شنبه: 9-21
4 آبان 1400 توسط مدیر سایت 0 دیدگاه

لیفت لب با جراحی لیفت لب سانترال یا تزریق ژل (فیلر)؟

 • بهبود زیبایی لب‌ها
 • افزایش حجم لب با جراحی لیفت لب
 •  لیفت لب با جراحی یا تزریق ژل (فیلر) لب؟
 •  افراد ایده‌آل برای جراحی لیفت لب
 • انواع روش‌های جراحی لیفت لب
  • لیفت مستقیم لب (تکنیک ورمیلیون)
  • لیفت لب سانترال (تکنیک شاخ گاو یا زیر بینی) 
  • لیفت لب گوشه‌ای 
  • لیفت لب ایتالیایی
 •  بهبودی بعد از جراحی لیفت لب
 •  خطرات و عوارض بالقوه جراحی لیفت لب

جراحی لیفت لب سانترال یک عمل جراحی برای اصلاح بلندی لب بالا است. با گذشت زمان، پوست روی لب‌ها حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و با تغییر در شکل و طول لب فوقانی، دچار افتادگی می‌شود. همچنین برخی از بیماران اغلب از فاصله بیش از حد بین لب فوقانی و قاعده بینی که به مرور زمان نیز بر اثر افتادگی لب این فاصله بیشتر می‌شود یا از بدو تولد وجود دارد، ناراضی هستند.

لیفت لب بالا می‌تواند زیبایی ناحیه لب بالا را با کاهش فاصله بین بینی و لب مورد توجه قرار دهد و باعث شود لب‌ها پرتر و جوان‌تر بنظر برسند. لیفت لب می‌تواند افتادگی لب که ناشی از روند افزایش سن و پیری است را نیز برطرف کند. همچنین به عنوان بخشی از روند پیری، ممکن است افتادگی گوشه‌های دهان رخ دهد. لیفت گوشه‌ای لب می‌تواند به طور موثری افتادگی دهان را اصلاح کند. برای بیمارانی که به دنبال کاهش علائم پیری و جوانسازی قسمت مرکزی صورت هستند، جراحی لیفت لب می‌تواند یک راه حل بسیار موثر باشد.

بهبود زیبایی لب‌ها

لب‌های ما دارای اشکال و اندازه‌های مختلف هستند. اساس یک عمل زیبایی لب با لیفت لب حفظ تعادل و تناسب صحیح با بقیه اجزا و ویژگی‌های صورت است. لب‌ها به نواحی مختلفی تقسیم می‌شوند که می‌توان آن‌ها را با روش‌های غیر تهاجمی مانند ژل (فیلر) لب و همچنین روش‌های جراحی کم تهاجمی مانند جراحی لیفت لب سانترال مورد بررسی و بهبود قرار داد.

افزایش حجم لب با جراحی لیفت لب

لیفت لب یک روش جراحی محبوب است که می‌تواند برای بیماران در هر سنی انجام شود و برای کسانی که مایل به بهبود لبخند و ظاهر ناحیه دهان هستند مفید است. عمل لیفت لب می‌تواند 2 ناحیه یا یکی از نواحی زیر را هدف قرار دهد:

 • جراحی سانترال لیفت لب:

از طریق جراحی سانترال لیفت لب، جراح فاصله بین لب فوقانی و قاعده بینی را کاهش می‌دهد، که ظاهر لب‌ها را پرتر و جوان‌تر نشان می‌دهد. اگر جراحی لیفت لب سانترال به خوبی انجام شود، دیگر نیازی به تزریق ژل (فیلر) لب وجود نخواهد داشت. این جراحی ناحیه میانی یا مرکزی لب را هدف قرار می‌دهد.

 • جراحی لیف لب گوشه‌ای:

نوع دیگر جراحی لیفت لب، لیفت لب گوشه‌ای است که فقط گوشه لب‌ها را هدف قرار می‌دهد و آن‌ها را کمی بالا می‌برد. این روش برای بیمارانی توصیه می‌شود که گوشه لب آن‌ها به سمت پایین است یا در اثر افزایش سن افتادگی پیدا کرده‌اند و باعث می‌شود چهره اخم آلود و خسته نشان داده شود.

لیفت لب با جراحی یا تزریق ژل (فیلر) لب؟

ژل‌های (فیلر) پوستی موجود از اسید هیالورونیک ساخته شده‌اند که به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد. بسته به نوع ژل، ژل‌های درجه یک پوست به طور متوسط حدود 6 تا 12 ماه دوام می‌آورند و پس از آن برای حفظ نتایج به درمان‌های تکمیلی و تزریق دوباره ژل نیاز است. ژل‌های (فیلر) پوستی گزینه‌ای غیر تهاجمی و غیر جراحی هستند و برای درمان لب‌های کوچک عالی هستند، اما بسیاری از بیماران به دنبال راه‌حلی که ماندگاری طولانی‌تری دارند هستند. به اینگونه افراد جراحی لیفت لب توصیه می‌گردد. جراحی لیفت لب می‌تواند به بزرگ شدن طبیعی لب فوقانی برای بازگرداندن تعادل اجزای صورت کمک کند. اما بهرحال باید توجه داشت که جراحی لیفت لب عملی نسبتا تهاجمی است که ریسک‌ها و دوران نقاهت بیشتری نسبت به تزریق ژل لب که عملی غیر تهاجمی است دارد.

در جدول روبرو مقایسه‌ای بین جراحی لیفت لب و تزریق ژل لب صورت گرفته است:

reading - لیفت لب با جراحی لیفت لب سانترال یا تزریق ژل (فیلر)؟

همچنین بخوانید درباره:

افراد ایده‌آل برای جراحی لیفت لب

جراحی لیفت لب به منظور کاهش طول لب فوقانی در یک سطح عمودی و همچنین بهبود شکل لب بالا طراحی شده است. با جراحی لیفت لب فاصله بین بینی و پوست لب فوقانی کاهش می‌یابد، قسمت قرمز لب تغییر شکل می‌دهد و ظاهر کامل‌تری به قسمت قرمز لب فوقانی می‌بخشد. کمان کوپید لب بالا نیز برجسته‌تر دیده می‌شود که به عنوان ویژگی جذاب لب‌ها شناخته می‌شود.

جراحی لیفت لب یک روش نیمه تهاجمی است که برای بیماران بالای 18 سال قابل انجام است. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود افراد احساس کنند نیاز به جراحی لیفت لب دارند. این  دلایل شامل:

 • فاصله بیش از حد بین لب بالا و بینی. جراحی لیفت لب سانترال به بیماران کمک می‌کند تا لب‌های جوان و پرتری داشته باشند. فاصله ایده‌آل بین لب و قاعده بینی بین 1 تا 1.2 سانتی‌متر در زنان و برای مردان بین 1.3 تا 1.5 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. همچنین با افزایش سن استخوان‌ها تحلیل می‌روند، استخوان‌های اطراف بینی دیگر از پوست حمایت نمی‌کنند و باعث افتادگی گوشه‌های لب می‌شود، این امر موجب خموده و خسته به نظر رسیدن چهره می‌گردد. جراحی لیفت گوشه‌های لب می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند
 • علاوه بر این به دلیل افزایش سن یا گاهی به طور ارثی، دندان‌ها هنگام لبخند زدن ظاهر نمی‌شوند، زیرا لب بیش از حد آن‌ها را می‌پوشاند. لیفت لب می‌تواند به افراد در دستیابی به تعادل و بهبود چهره کمک کند.

انواع روش‌های جراحی لیفت لب

چندین روش جراحی مختلف برای انجام لیفت لب وجود دارد. روش جراحی لیفت لب با تکنیک شاخ گاو یا همان لیفت لب سانترال رایج‌ترین روش است.

 • لیفت مستقیم لب (تکنیک ورمیلیون)

لیفت مستقیم لب شامل ایجاد برش‌هایی در امتداد مرز ورمیلیون لب (قیطان لب) است. حاشیه ورمیلیون محل اتصال لب قرمز و سفید است که به آن رول لب نیز گفته می‌شود. جراح نواری از پوست بالای ورمیلیون لب را برش می‌دهد و بر می‌دارد و محل برش را بخیه می‌زند. با بسته شدن محل برش با بخیه، لب تا حدی به سمت بالا لیفت می‌شود. اما ممکن جای اسکار بخیه در بالای لب باقی بماند.

 • لیفت لب سانترال (تکنیک شاخ گاو یا زیر بینی)

شاخ گاو به شکل برش ایجاد شده در قاعده بینی اشاره دارد. اکثریت قریب به اتفاق بیماران می‌توانند لیفت لب سانترال را با بی‌حسی موضعی انجام دهند – در صورت تمایل بیهوشی عمومینیز گزینه‌ای دیگر می‌باشد. پس از تزریق بی‌حسی موضعی به ناحیه مورد نظر، جراح برشی را دقیقاً زیر بینی در محل اتصال بینی و لب (که بعضا به عنوان تکنیک زیر بینی نیز نامیده می‌شود) انجام می‌دهد. مقدار مشخص شده از پوست و بافت نرم از زیر بینی برداشته می‌شود، سپس برش پوست با دقت در 2 لایه بخیه زده می‌شود تا ظاهر اسکار حاصل بهینه شود. بخیه‌ها دائمی هستند بنابراین تقریباً 5 روز بعد باید کشیده شوند. در این روش جای اسکار حداقلی خواهد بود و پس از یک دوره 6 ماهه یا بیشتر، تعیین محل اصلی برش برای عمل لیفت لب بسیار دشوار است.

 • لیفت لب گوشه‌ای

لیفت لب گوشه‌ای برای لیفت افتادگی‌ گوشه‌های دهان که در نتیجه روند پیری ایجاد می‌شوند، انجام می‌شود. این روش نیز معمولاً با بی‌حسی موضعی تزریقی انجام می‌شود. لیفت لب گوشه‌ای هم می‌تواند به تنهایی، فقط برای اصلاح گوشه لب انجام شود، یا همراه با لیفت لب سانترال. این عمل جراحی لبخند نیز نامیده می‌شود و شامل دو برش کوچک در هر دو گوشه لب است که مقداری از بافت برداشته می‌شود. سپس با استفاده از بخیه محلول، گوشه‌های لب لیفت می‌شوند.

 • لیفت لب ایتالیایی

لیفت لب ایتالیایی شبیه لیفت لب سانترال است با این تفاوت که برش‌ها در زیر هر دو سوراخ بینی ایجاد شده و بنابراین زخم حاصله بسیار کمتر قابل مشاهده است.

بهبودی بعد از جراحی لیفت لب

به طور کلی، بهبودی پس از جراحی لیفت لب نیازمند گذشت زمان است. دوران نقاهت حدود 1 هفته است. بلافاصله پس از عمل، به شما اجازه داده می‌شود که برای بهبودی به خانه بروید، نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست. در چند روز اول، طبیعی است که ناحیه دهان متورم باشد و تا 1-2 روز بعد از جراحی مواد غذایی نرم استفاده کنید.

پس از یک هفته، بخیه‌ها کشیده می‌شوند و سپس می‌توانید به آرامی از آرایش استفاده کنید تا برش ها با پیشرفت بهبود پنهان شوند. بهبود اسکار تا 6 ماه طول می‌کشد و بی‌حسی موقت اغلب یک ویژگی شناخته شده در طول دوره بهبودی برای حدود 2-3 ماه است.

طی هفته‌های بعد از جراحی، تورم به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد، به طوری که پس از یک ماه این ناحیه باید به خوبی بهبود یابد. قرمزی باید ظرف دو هفته از بین برود، اما اگر اینطور نشد، استفاده موضعی از کرم استروئیدی باعث بهبود روند بهبودی اسکار می‌شود.

خطرات و عوارض بالقوه جراحی لیفت لب

هرگونه عمل جراحی ممکن است عوارضی ایجاد کند، لیفت لب نیز از آن مستثنا نیست. در جلسه مشاوره، جراح خطرات و عوارض ناشی از جراحی لیفت لب را به طور کامل مورد بحث قرار می‌دهد. همه خطرات باید بدون توجه به نادر بودن آن‌ها مشخص شود. با انتخاب مرکز جراحی مناسب برای عمل خود‌، می‌توانید از داشتن جراحان باتجربه و متخصص برای انجام عمل اطمینان داشته باشید و جراحی لیفت لب را با ریسک بسیار پایین انجام دهید. عوارض احتمالی مربوط به لیفت لب می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • خطرات بیهوشی
 • عدم تقارن
 • زخم جراحی قابل مشاهده
 • تغییرات حسی
 • زخم بیش از حد
 • آسیب عصبی
 • تورم در اطراف بینی و لب
 • عفونت
 • در شرایط نادر و اگر فرد بیمار سابقه داشته باشد، ممکن است اسکار کلوئید ایجاد شود.
درباره: بهار خدابنده
×

پشتیبانی

×