شعبه خیابان فرشته
22227139 - 021
شنبه-5شنبه: 9-21

طب سوزنی

با وجود اینکه ممکن است طب سوزنی ترسناک به نظر برسد، اما اثبات شده است که در درمان بعضی مشکلات و بیماری‌ها می‌تواند موثر و کمک کننده باشد.

اگر شما به عنوان یک انسان معمولی به این نوع درمان نگاه کنین، طب سوزنی می‌تواند کمی وحشتناک به نظر برسد. فرو کردن سوزن به پوست چگونه ممکن است احساس بهتری در فرد ایجاد کند؟ آیا این باعث صدمه و آسیب زدن به فرد نمی‌شود؟

خوب، نه. قطعاً این روش آنقدر که شما تصور می‌کنید ترسناک و دردناک نیست. طب سوزنی بیش از 2500 سال قدمت دارد و همواره مورد مطالعه و آزمایش قرار گرفته است. علاقه‌مندان به طب سوزنی به طور جدی معتقند که طب سوزنی نه تنها بی خطر است، بلکه تاثیر بسزایی در بهبود و درمان برخی از مشکلات و بیماری‌ها نیز دارد. برخی از طرفداران طب سوزنی روی آن قسم می‌خورند و از آن به عنوان “معجزه‌ای” برای بهبود کیفیت زندگی خود یاد می‌کنند. آن‌ها معتقدند که طب سوزنی قادر به درمان همه چیز از افسردگی و آلرژی گرفته تا بیماری و گرفتگی عضلات است.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یک روش مبتنی بر داروی چینی باستان در درمان انواع بیماری‌ها با ایجاد نقاط خاص روی پوست با سوزن است. پائول کامپیستی متخصص طب سوزنی با مجوز MS در طب سنتی شرقی، توضیح می‌دهد، ” طب سوزنی یک روش غیر تهاجمی برای تحریک مناطق غنی از عصب سطح پوست به منظور تأثیر بر بافت‌ها، غده، اندام‌ها و عملکردهای مختلف بدن است.”

كامپيستي مي گويد: “در طب سوزنی هر سوزنی که وارد بدن می‌شود یک آسیب جزئی ایجاد می‌کند، اگرچه این آسیب به اندازه‌ای جزئی است که باعث ناراحتي زیادی نمی‌شود، اما به اندازه كافي يك سيگنال است كه بدن را به پاسخ وا دارد. این پاسخ شامل تحریک سیستم ایمنی بدن، تقویت گردش خون در ناحیه، ترمیم زخم و تعدیل درد است”. تحقیقات معاصر درباره طب سوزنی عمدتاً به این نظریه متکی است.

طب سوزنی یک عمل پزشکی مکمل است که شامل تحریک نقاط خاصی از بدن، اغلب با نفوذ سوزن به پوست، برای تسکین درد یا کمک به درمان بیماری‌های مختلف است.

طب سوزنی هزاران سال پیش در چین توسعه یافته است، مطالعات متعددی که اخیرا توسط دانشمندان در اروپا و ایالات متحده انجام شده است، نشان داده که طب سوزنی در درمان درد و حالت تهوع موثر است.

به عنوان مثال، یکی از بزرگترین مطالعات انجام شده در زمینه طب سوزنی و درد مزمن – یک متاآنالیز از 29 مطالعه انجام شده با نزدیک به 18000 بیمار در اکتبر 2012 در بایگانی پزشکی داخلی نشان داد که طب سوزنی برای درمان درد مزمن موثر است و بنابراین یک گزینه معقول برای درمان درد است.

به گفته دکتر تینگ بائو، یک انکولوژیست پزشکی یکپارچه در مرکز سرطان Memorial Sloan-Kettering در نیویورک، محققان همچنین در حال انجام مطالعاتی برای تعیین اینکه آیا طب سوزنی در درمان افسردگی، اضطراب و انواع علائم مرتبط با سرطان و خود سرطان موثر است، هستند.

طبق گفته بائو، پزشکان پزشکی مدرن چین متقاعد نشده‌اند که طب سوزنی می‌تواند بیماری‌های خاصی مانند دیابت یا بیماری‌های کبدی یا کلیوی را درمان کند، همانطور که استفاده از طب سوزنی به عنوان یک درمان مکمل برای بیماران سرطانی سینه توسط برخی از پزشکان در چین تجویز می‌شود، بائو به Live Science گفت: “در حال حاضر طب سوزنی برای کاهش عوارض جانبی ناشی از درمان سرطان یا علائم ناشی از سرطان استفاده می‌شود، اما هرگز برای درمان مستقیم سرطان استفاده نمی‌شود. واقعا جالب است که ببینیم آیا طب سوزنی می‌تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند یا خیر. اما من فکر نمی‌کنم که تحقیقات هنوز به آن سطح رسیده باشد.”

فلسفه طب سوزنی چیست؟

فلسفه چینی موجود در پشت طب سوزنی کمی پیچیده‌تر است، زیرا این عمل باستانی به طور سنتی در علم و پزشکی انجام نمی‌شود. “آن‌ها اعتقاد داشتند که بدن انسان با یک نیروی حیات‌دهنده نامرئی پر شده و تحرک و پویایی می‌یابد و هنگامی که این نیرو به خوبی جریان یابد و به همه نقاط بدن می‌رود، پس از آن شخص سلامت روحی و جسمی خوبی را تجربه می‌کند. هنگامی که این نیرو جریان درستی نداشته باشد (کم یا مسدود باشد) منجر به بیماری می شود.”

طب سوزنی چگونه کار می‌کند؟

طب سوزنی با تحریک مکان‌های خاص آناتومیک که معمولاً به عنوان نقاط طب سوزنی یا طب سوزنی شناخته می‌شوند، عملکردهای بدن را بهبود می‌بخشد و روند طبیعی خود ترمیمی را تقویت می‌کند. متداول‌ترین روش مورد استفاده برای تحریک نقاط طب سوزنی، قرار دادن سوزن‌های ظریف و استریل در پوست است. فشار، گرما یا تحریک الکتریکی ممکن است اثرات طب سوزنی را بیشتر کند. سایر تکنیک‌های تحریک طب فشاری شامل: ماساژ دستی، مکسیبوست یا گرما درمانی، حجامت و استفاده از داروهای گیاهی و مواد معطر موضعی می‌باشد.

طب سنتی چینی بر اساس یک فلسفه باستانی است که جهان و بدن را از نظر دو نیروی متضاد توصیف می‌کند: از این دو نیرو با نام‌های “یین و یانگ” یاد می‌شود. وقتی این نیروها با هم در تعادل باشند، بدن سالم است. انرژی، به نام “Qi” که “چی” تلفظ می‌شود، در امتداد مسیرهای خاصی به نام نصف النهار در سراسر بدن جریان دارد. این جریان مداوم انرژی، نیروهای یین و یانگ را متعادل نگه می‌دارد. با این وجود، اگر جریان انرژی مانند مسدود شدن آب در پشت سد مسدود شود، یک اختلال ایجاد می‌کند که این اختلال می‌تواند منجر به درد، نقص در عملکرد بدن و یا بیماری شود. طب سوزنی Qi را در بدن آزاد کرده و عملکرد آن را تحریک می‌کند و پاسخ طبیعی درمانی بدن را از طریق سیستم‌های مختلف فیزیولوژیکی برمی‌انگیزد.

با وجود اینکه گفته می شود که قرار دادن سوزن در این نقاط با ترکیبات مناسب جریان انرژی را به تعادل مناسب می‌رساند، اما هیچ دلیل علمی بر وجود نصف النهار یا نقاط طب سوزنی در بدن وجود ندارد و اثبات وجود یا عدم وجود آن‌ها دشوار است، اما مطالعات متعدد نشان می دهد که طب سوزنی برای برخی شرایط موثر است. برخی از متخصصان از علوم اعصاب برای توضیح طب سوزنی استفاده کرده‌اند. نقاط طب سوزنی به عنوان نقاطی شناخته می‌شوند که می‌توانند اعصاب، عضلات و بافت‌های همبند را تحریک کنند. این تحریک جریان خون را افزایش می‌دهد، در عین حال باعث فعالیت مسکن‌های طبیعی بدن می‌شود. به دلیل ماهیت غیر تهاجمی طب سوزنی، تنظیم تحقیقات با استفاده از کنترل‌های علمی مناسب دشوار است. در یک مطالعه بالینی، یک گروه از افراد باید با دارو تحت درمان قرار گیرند و گروهی دیگر از افراد نیز تحت درمان با طب سوزنی قرار گیرند تا نتایج با طب سوزنی اصلی مقایسه شود. برخی از مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که طب سوزنی مزایای مشابهی را به عنوان دارو برای بیمار فراهم می‌کند.

تحقیقات مدرن اثرات طب سوزنی بر روی سیستم عصبی، غدد درون‌ریز و سیستم ایمنی بدن، سیستم قلبی عروقی و دستگاه گوارش را نشان داده است. با تحریک سیستم‌های مختلف بدن، طب سوزنی می‌تواند به رفع درد و بهبود خواب، رفع حساسیت و عملکرد بهتر دستگاه گوارش و احساس آرامش کمک کند.

در طی درمان طب سوزنی چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا متخصص طب سوزنی در مورد سابقه سلامتی شما سوال خواهد کرد. سپس نبض شما را می‌گیرد و احتمالاً برخی از معاینات فیزیکی اضافی را بسته به نیازهای بهداشتی فردی شما انجام می‌دهد. با استفاده از این معاینات و ارزیابی شرایط منحصر به هر فرد، متخصص طب سوزنی قادر به ارائه یک برنامه درمانی مناسب برای رفع شرایط خاص بیمار خواهد بود. برای شروع درمان طب سوزنی، بیمار روی تخت درمان دراز می‌کشد در حالی که سوزن‌ها توسط متخصص طب سوزنی به طور دقیق در محل مورد نظر فرو برده می‌شوند. با اینکه سوزن‌ها نازک هستند اما ممکن است بعضی افراد هنگام فرو رفتن سوزن در بدنشان کمی احساس ناراحتی کنند. اما در طول و بعد از درمان، افراد گزارش کرده‌اند که دردی حس نمی‌شود و بسیار آرام بوده‌اند. سوزن‌ها معمولاً بین پنج تا 30 دقیقه در بدن قرار می‌گیرند.

طول مدت و تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان با طب سوزنی چقدر است؟

تعداد دفعات و مدت زمان مورد نیاز طب سوزنی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد در اولین جلسه درمان با طب سوزنی تسکین چشمگیری را تجربه می‌کنند. برای شرایط مزمن پیچیده یا طولانی مدت، ممکن است تعداد یک تا دو جلسه درمانی در هفته و به مدت چند ماه توصیه شود. برای مشکلات حاد، معمولاً تعداد جلسات بیشتر، در کل هشت تا ده جلسه درمانی مورد نیاز باشد. یک برنامه درمانی منحصر به فرد که شامل تعداد جلسات مورد نیاز درمان است، در ویزیت اولیه شما مورد بحث قرار می‌گیرد.

استفاده از طب سوزنی چه حسی دارد؟

طب سوزنی با استفاده از سوزن‌های نازک انجام می شود. اکثر افراد با وارد کردن سوزن درد کمی را احساس می‌کنند. سوزن به نقطه‌ای وارد می شود که احساس فشار یا درد ایجاد می‌کند. سوزن‌ها ممکن است در طول درمان گرم شوند یا جریان الکتریکی ملایمی روی آن‌ها اعمال شود. برخی از افراد گزارش می‌کنند که طب سوزنی به آن‌ها انرژی می‌دهد. برخی دیگر می گویند با انجام طب سوزنی احساس آرامش پیدا می‌کنند.

قرار دادن نادرست سوزن می‌تواند باعث درد در طول درمان شود. برای جلوگیری از عفونت باید سوزن‌ها را قبل از استفاده ضدعفونی و استریل کرد. به همین دلیل مهم است که این کار توسط پزشک متخصص طب سوزنی انجام گیرد. مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید با کادری متخصص و با تجربه آماده ارائه خدمات طب سوزنی و دیگر خدمات  منجمله جوانسازی، لاغری، پوست و زیبایی به شما عزیزان می‌باشد.

به جای سوزن، برخی اوقات اشکال دیگری از تحریک در نقاط طب سوزنی استفاده می‌شود، از جمله:

 • گرما
 • فشار (طب فشاری)
 • اصطکاک
 • مکش (حجامت)

موارد استفاده از طب سوزنی چیست؟

پزشکان طب سوزنی از طب سوزنی برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات استفاده می‌کنند. صدها مطالعه بالینی در مورد فواید طب سوزنی نشان می‌دهد که طب سوزنی در درمان شرایط مختلفی از مشکلات اسکلتی عضلانی (کمر درد، گردن درد و موارد دیگر) گرفته تا تهوع، سردرد میگرنی، اضطراب، افسردگی، بی‌خوابی و ناباروری را درمان می‌کند.

با این حال، استفاده از طب سوزنی همیشه بر اساس شواهد دقیق علمی نیست. موسسه ملی تعالی بهداشت و مراقبت (NICE) رهنمودهایی در مورد استفاده از روش‌های درمانی و مراقبت از بیماران ارائه می‌دهد. در حال حاضر، NICE طب سوزنی را به عنوان یک گزینه درمانی در موارد زیر در نظر می‌گیرد:

 • سردردهای مزمن میگرنی

از طب سوزنی اغلب برای درمان سایر بیماری‌های اسکلتی عضلانی (استخوان‌ها و عضلات) و  درد نیز استفاده می‌شود، از جمله:

 • درد مزمن، مانند گردن درد
 • درد مفصل
 • درد دندان
 • درد بعد از عمل

با این حال، شواهد مربوط به اثربخشی طب سوزنی در مقایسه با سایر روش‌های درمانی مشخص نیست.

به طور کلی موثر بودن طب سوزنی در موارد زیر اثبات شده است:

 • رفع درد
 • رفع حساسیت
 • لاغری

طب سوزنی در موارد دیگری نیز کاربرد دارد اما شواهد موثقی برای موثر بودن آن در این موارد وجود ندارد.

هزینه ارائه خدمات طب سوزنی چقدر است؟

هزینه ارائه خدمات طب سوزنی به محل درمان، نوع درمان، مدت زمان درمان و … بستگی دارد. هزینه خدمات طب سوزنی در مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید را می‌توانید در سایت این مجموعه و در قسمت رزرو نوبت بصورت آنلاین مشاهده کنید. برای رفتن به این قسمت روی اینجا کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از خدمات طب سوزنی روی آن کلیک کنید.

لاغری
رفع درد
رفع حساسیت

مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید ارائه دهنده خدمات پوست، مو و زیبایی خدمات مربوط به طب سوزنی در هر یک از موارد فوق را نیز ارائه می‌دهد.

در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره در این خصوص می‌توانید با کارشناسان و متخصصان کلینیک دکتر آرتید از طریق تلفن و یا وبسایت اقدام نمایید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید در دو شعبه اصلی در تهران با جدیدترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها، به روزترین امکانات و کادری مجرب آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشد. برای دریافت وقت مشاوره و یا رزرو نوبت بصورت آنلاین اینجا کلیک کنید.

×

پشتیبانی

×