شعبه خیابان فرشته
22227139 - 021
شنبه-5شنبه: 9-21

تزریق ژل (فیلر)

آیا می‌دانید بسیاری از علائم مشهود پیری را می‌توان در کاهش حجم برخی اندام‌ها و خالی شدن بافت‌های زیر آن‌ها جستجو کرد؟ با نازک شدن بافت‌های صورت، خطوط اطراف بینی، خطوط خط خنده و دهان ظاهر می‌شوند و گونه‌ها کمی توخالی به نظر می‌رسند. پرکننده‌های پوستی می‌توانند به بازگردانی حجم از دست رفته  برای صاف شدن چین و چروک و ظاهر جوان‌تر کمک کنند.

همچنین در بعضی موارد افراد مایل هستند با تزریق فیلر تغییری در چهره خود ایجاد کنند، نقص‌های موجود در چهره را برطرف کنند و یا ظاهر خود را بهبود بخشند.

female patient receiving botox injection face 107420 74096 - تزریق - ژل (فیلر)

ژل (فیلر) چیست؟

فیلرهای پوستی موادی مانند ژل هستند که در زیر پوست تزریق می‌شوند تا حجم از دست رفته، خطوط و چین‌ها را بهبود بخشیده و یا خطوط صورت را تقویت کنند. ژل (فیلر) در ابتدا برای بهبود ظاهر و ترمیم نواقص برای کسانی که در اثر تصادف، یا حادثه و یا بصورت مادرزاد دچار نقص و نواحی فرورفتگی در چهره خود بودند استفاده می‌شده است. اما کم کم کاربرد آن در حوزه جوانسازی و زیبایی نیز گشترش یافت و بعنوان روشی غیر تهاجمی و محبوب در این حوزه شناخته شد. امروزه سالانه بیش از 1 میلیون زن و مرد این روش درمانی محبوب را برای جوانسازی صورت انتخاب می‌کنند که می‌تواند یک روش مقرون به صرفه برای جوانتر به نظر رسیدن بدون جراحی باشد. همچنین در بعضی موارد دلیل افراد برای تزرق ژل (فیلر) بازیابی حجم از دست رفته نیست، بلکه این افراد مایل هستند بدون جراحی ‌های پر ریسک با یک روش کم ریسکتر یعنی تزریق ژل (فیلر) تغییری در چهره خود ایجاد کنند، نقص‌های موجود در چهره را برطرف کنند و یا ظاهر خود را بهبود بخشند. بدین منظور ممکن است افراد خواهان تزریق ژل (فیلر) در گونه، لب، بینی، خط خنده، چانه، زیرچشم و یا فک و زاویه‌دار کردن آن باشند.

انواع ژل (فیلر)

انواع محصولات پرکننده مورد تأیید FDA وجود دارد که متخصصان زیبایی از آن‌ها استفاده می‌کنند. به طور کلی، ژل‌ها (فیلرها) بر اساس ماده‌ای که از آن ساخته می‌شوند و میزان جذب‌شوندگی آن‌ها، دسته‌بندی می‌شوند. نکته مهم این است که از این موضوع اطمینان حاصل کنید که ژل (فیلر) با نام تجاری که توسط FDA تأیید شده‌اند توسط ارائه دهنده خدمات در این حوزه دریافت می‌کنید.

انواع ژل (فیلر) بر اساس ماده سازنده

انواع محصولات پرکننده مورد تأیید FDA وجود دارد که متخصصان زیبایی از آن‌ها استفاده می‌کنند. به طور کلی، ژل‌ها (فیلرها) بر اساس ماده‌ای که از آن ساخته می‌شوند و میزان جذب‌شوندگی آن‌ها، دسته‌بندی می‌شوند. نکته مهم این است که از این موضوع اطمینان حاصل کنید که ژل (فیلر) با نام تجاری FDA را که توسط FDA تأیید شده‌اند توسط ارائه دهنده خدمات در این حوزه دریافت می‌کنید.

1- اسید هیالورونیک (HA)

هیالورونیک اسید ماده‌ای طبیعی است که به طور طبیعی در پوست یافت می‌شود. این به شاداب و مرطوب نگه داشتن پوست کمک می‌کند. فیلرهای HA معمولاً نرم و ژل مانند هستند. نتایج موقت است، معمولا بین 6 تا 12 ماه طول می‌کشد تا بدن ذرات را به تدریج و به طور طبیعی جذب کند. در واقع ماندگاری آن‌ها بین 6 الی 12 ماه خواهد بود. بیشتر فیلرهای HA با لیدوکائین تزریق می‌شوند تا به به حداقل رساندن درد هنگام تزریق و بعد از آن کمک کند.

2- کلسیم هیدروکسی لاپاتیت (CaHA)

هیدروکسی لاپاتیت کلسیم نیز ماده‌ای طبیعی است که عمدتا در استخوان‌های ما یافت می‌شود. وقتی ذرات کلسیم در یک ماده فیلر استفاده می‌شود، ذرات آن تقریباً میکروسکوپی است. ماده یک فیلر CaHA به طور معمول غلیظتر از ماده فیلر اسید هیالورونیک است و به طور معمول ماندگاری بیشتری نیز دارد، یعنی به طور معمول ماندگاری آن برای بیشتر بیماران حداقل حدود 12 ماه است. همچنین گزارش شده است که هیدروکسی لاپاتیت کلسیم به تحریک تولید کلاژن‌سازی طبیعی نیز کمک می‌کند و به طور معمول برای پر کردن خطوط عمیق استفاده می‌شود.

cosmetologist makes beauty injection woman s face clinic 8353 5671 - تزریق - ژل (فیلر)
man receiving botox injection his face 107420 65190 - تزریق - ژل (فیلر)

3- اسید پلی-ال- لاکتیک

اسید پلی-ال- لاکتیک یک ماده مصنوعی زیست سازگار است (به معنی اینکه استفاده از آن در بدن بی خطر است) و قابل تجزیه زیست است. سال‌هاست که در وسایل پزشکی مانند بخیه‌های جذب شونده استفاده می‌شود. محصولات اسید لاکتیک پلی-ال از نظر فنی به عنوان “محرک‌های کلاژن” طبقه‌بندی می‌شوند، زیرا مکانیسم اصلی آن‌ها برای صاف کردن خطوط ریز از طریق کمک به پوست برای بازسازی کلاژن طبیعی است. از اسید پلی-ال- لاکتیک به طور معمول برای درمان چین و چروک‌های عمیق صورت استفاده می شود و نتایج آن می‌تواند بیش از 2 سال ماندگار باشد.

4- پلی متیل متاکریلات (PMMA)

پلی متیل متاکریلات (PMMA) ماده‌ای مصنوعی و زیست سازگار است که بیشتر در قرن گذشته در پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. در فیلرهای پوستی، PMMA به شکل یک “میکروسفر” یا یک گلوله کوچک است که برای ایجاد پشتیبانی تقریبا دائمی در زیر پوست باقی می‌ماند. فیلرهای PMMA همچنین حاوی کلاژن هستند، ماده‌ای که به طور طبیعی در پوست تولید می‌شود و ساختار پوست و سفتی آن را ایجاد می‌کند.

5- تزریق چربی (پیوند چربی به صورت)

تزریق چربی اتولوگ تنها درمان پرکننده تزریقی است که نیاز به جراحی دارد، اما نتایج ممکن است سال‌ها ماندگاری داشته باشد. در این روش چربی از یک منطقه بدن، معمولاً با استفاده از لیپوساکشن برداشته می‌شود. سپس چربی تصفیه شده و به صورت تزریق می‌شود تا به حجم، گونه‌ها، شقیقه‌ها، پلک‌های پایین یا قسمت‌های دیگر کمک کند. تزریق چربی برای انجام ایمن و دستیابی به نتایج عالی نیاز به آموزش تخصصی دارد و فقط باید توسط یک جراح زیبایی باتجربه و دارای مجوز انجام شود.

انواع ژل (فیلر) بر اساس میزان جذب‌شوندگی

ژل‌ها را بر اساس میزان جذب‌شوندگیشان می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

 • ژل (فیلر) زود جذب: این نوع ژل‌ها از جنس مولکول‌های خود بدن هستند و می‌توانند توسط پوست جذب شوند. ژل تزریقی به لب که از جنس هیالورونیک اسید است که ماده طبیعی خود بدن می‌باشد، جزء این دسته از ژل‌های تزریقی می‌باشد. نام تجاری برخی از این ژل‌ها عبارتند از پرلن، پری‌ول سیلک، الویس، ژوویدرم، بلوترو، رستالین.
 • دیر جذب: ژل‌های حاوی مواد کلسیم هیدروکسی لاپاتیت (CaHA) و اسید پلی-ال- لاکتیک از ژل‌های دیر جذب هستند. این نوع ژل‌ها باعث تحریک کلاژن‌سازی می‌شوند و جذب آن‌ها 1 تا 5 سال طول می‌کشد. اشکال ژل‌های دیر جذب این است که پس از مدتی زیر پوست گلوله گلوله می‌شوند. نام تجاری برخی از این ژل‌ها عبارتند از اسکلاپچرا، رادیس.
 • ژل های غیر قابل جذب: این نوع ژل‌ها توسط پوست غیر قابل جذب هستند و به هیچ وجه جذب پوست نمی‌شوند. برای استفاده از این گونه ژل‌ها باید آن‌ها را به پوست تزریق کرد. البته یکی از معایب این ژل‌ها این است که نمی‌توان آن‌ها را به خود پوست تزریق کرد در ضمن، ژل‌های غیر قابل جذب، در طی زمان بیشتری (5-3 سال) اثر می‌کنند. این ژل‌ها نیز پس از مدتی زیر پوست گلوله گلوله می‌شوند، یعنی می‌توان پس از مدتی، آن‌ها را زیر پوست لمس کرد. ژل‌هایی با نام تجاری آرتکل و آکوآمید از این نوع ژل‌ها هستند.
woman receiving botox injection 107420 74109 - تزریق - ژل (فیلر)

نتایج تزریق ژل (فیلر) چیست؟

بسته به محصول و مناطق تحت درمان، باید بلافاصله پس از تزریق فیلر، نتایج را مشاهده کنید. بعضی از بیماران کبودی و تورم خفیفی را تجربه می‌کنند، اما این موارد موقتی است و باید طی نهایتا چند روز پس از تزریق فروکش کند. شخص می‌تواند بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های عادی خود برگردد، اما توصیه می‌شود 1 روز از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش خودداری کنید.

تزریق ژل (فیلر) چه مدت ماندگاری دارد؟

دوام تاثیر فیلرهای پوستی به محصول، منطقه تزریق و بیمار بستگی دارد. به طور کلی، هرچه محصول متراکم‌تر و عمیق‌تر تزریق شود، ماندگاری بیشتری نیز خواهد داشت.

مواد پرکننده هیالورونیک اسید که از مواد طبیعی تشکیل شده‌اند، کمترین ماندگاری را در بین فیلرها دارند، به همین دلیل اغلب برای کسانی که دفعه اولی است که می‌خواهند ژل تزریق کنند این نوع از فیلرها توصیه می‌شوند. ماندگاری این نوع از فیلرها معمولاً از 6 تا 14ماه خواهد بود. ماندگاری تزریق فیلر لب معمولا کمی کمتر از تزریق روی خطوط چین و خطوط لبخند است.

فیلرهای مصنوعی ماندگاری طولانی‌تری دارند، زیرا دیر توسط بدن جذب می‌شوند.

تزریق چربی تقریبا ماندگاری همیشگی دارد. با این حال انتظار می‌رود که مقداری از چربی تزریق شده طی سال‌ها از بین برود.

female patient receiving injection her face 107420 65645 - تزریق - ژل (فیلر)

تزریق ژل (فیلر) برای کدام نواحی صورت امکان پذیر است؟

فیلرها می‌توانند در موارد زیر کاربرد داشته باشند:

 • ایجاد تقارن در چهره
 • پر کردن خطوط لبخند
 • پر کردن خطوط دور بینی
 • اصلاح ناهمواری‌های سطح بینی
9injections 1 - تزریق - ژل (فیلر)
 • برجسته کردن و فرم‌دهی به لب‌ها
 • فرم‌دهی چانه
 • زاویه‌دار کردن فک
 • رفع گودی و سیاهی زیر چشم

مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق ژل (فیلر)

مراقبت‌های قبل از تزریق ژل عبارتند از:

 • عدم مصرف آسپرین 
 • عدم استفاده از رقیق کننده‌های خون
 • عدم مصرف ویتامین E
 • سیر نخورید.
 • 48 ساعت قبل از استفاده از ژل از استفاده از مسکن و الکل خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل عبارتند از:

 • امتناع از ماساژ ناحیه تزریق
 • از گرم شدن و کمپرس گرم خودداری کنید.
 • تا 1 روز بعد از تزریق از  فعالیت و ورزش خودداری کنید.
 • در مدتی که پزشک به شما می‌گوید از آفتاب گرفتن خودداری کنید.

هزینه تزریق ژل (فیلر) چقدر است؟

هزینه تزریق ژل (فیلر) به عوامل مختلفی مثل نوع ژل، محل تزریق، حجم مورد نیاز تزریق و … بستگی دارد. هزینه تزریق ژل (فیلر) در مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید را می‌توانید در سایت این مجموعه و در قسمت رزرو نوبت بصورت آنلاین مشاهده کنید. برای رفتن به این قسمت روی اینجا کلیک کنید.

مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید ارائه دهنده خدمات پوست، مو و زیبایی خدمات مربوط به تزریق ژل (فیلر) را نیز ارائه می‌دهد.

در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره در این خصوص می‌توانید با کارشناسان و متخصصان کلینیک دکتر آرتید از طریق تلفن و یا وبسایت اقدام نمایید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید در دو شعبه اصلی در تهران با جدیدترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها، به روزترین امکانات و کادری مجرب آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشد. برای دریافت وقت مشاوره و یا رزرو نوبت بصورت آنلاین اینجا کلیک کنید.

موارد دیگری از تزریق زیبایی نیز وجود دارند که عبارتند از: