شعبه خیابان فرشته
22227139 - 021
شنبه-5شنبه: 9-21

تزریق بوتاکس

ممکن است شما در تبلیغات، بلاگ‌ها، اینترنت و مجلات مطالبی در مورد بوتاکس خوانده باشید یا از دوستان خود در مورد آن چیزی شنیده باشید. اما باورهای بعضا غلط زیادی در مورد درمان بوتاکس و نحوه استفاده از آن وجود دارد.

بوتاکس برای اهداف زیبایی از زمان تأیید FDA در سال 2002 با نسخه پزشک در ایالات متحده در دسترس قرار گرفته است. دقیقاً همان بوتاکس برای اهداف پزشکی (مانند اسپاسم های کنترل نشده عضلانی) اولین بار توسط FDA در سال 1989 تأیید شد.

در سال 2017، سم بوتولینوم با انجام 1،548،236 تزریق (بوتاکس، دیسپورت و زئومین) توسط پزشکان و یا افراد متخصص آموزش دیده بهترین روش جوانسازی غیر جراحی در ایالات متحده بود. این آمار در مقایسه با 1،190،995 تزریق سم بوتولینوم در سال 2012، 30 درصد افزایش داشته است و این نشانه بالارفتن محبوبیت تزریق بوتاکس است.

female patient receiving botox injection forehead 107420 74095 - تزریق - بوتاکس

بوتاکس دارویی است که عضلات را ضعیف یا فلج می‌کند. در دوزهای کم، می‌تواند چین و چروک‌های پوست را کاهش دهد و به درمان برخی از مشکلات پزشکی کمک کند.

بوتاکس پروتئینی است که از سم بوتولینوم ساخته می‌شود و باکتری کلستریدیوم بوتولینوم آن را تولید می‌کند. این همان سمی است که باعث بوتولیسم می‌شود.

بوتاکس یک سم است، اما وقتی پزشکان از آن به درستی و در مقادیر کم استفاده کنند، می‌تواند فواید زیادی داشته باشد. بوتاکس هم کاربردهای زیبایی دارد و هم پزشکی.

به عنوان یک روش درمانی زیبایی، تزریق بوتاکس می‌تواند ظاهر چین و چروک پوست را کاهش دهد.

همچنین ، سازمان غذا و دارو (FDA) آن را به عنوان درمانی برای مسائل مختلف درمانی و پزشکی، از جمله اسپاسم پلک، تعریق زیاد، برخی از اختلالات مثانه و میگرن تأیید کرده است.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس از باکتری C. botulinum گرفته می‌شود که در بسیاری از محیط‌های طبیعی از جمله خاک، دریاچه‌ها، جنگل‌ها و مجاری روده‌ای پستانداران و ماهی‌ها وجود دارد.

باکتری‌ها و اسپورهای C. botulinum که به طور طبیعی وجود دارند به طور کلی بی خطر هستند. مشکلات فقط زمانی ایجاد می شوند که اسپورها تغییر شکل داده و جمعیت سلول‌ها افزایش یابد. در این صورت، باکتری‌ها تولید سم بوتولینوم، نوروتوکسین کشنده که در نهایت منجر به بوتولیسم (یک بیماری فلج کننده) می‌شود را آغاز می‌کنند.

سم بوتولینوم بسیار خطرناک است. برخی دانشمندان تخمین زده‌اند که 1 گرم از شکل سمی این سم می‌تواند 1 میلیون نفر را بکشد و یک کیلوگرم از آن نیز می‌تواند نسل بشر را از روی کره زمین از بین ببرد.

با این حال، کالج پوستی استخوان آمریکایی گزارش می‌دهد، هنگامی که بوتاکس به طور مناسب در یک زمینه درمانی استفاده می‌شود، بی خطر است و عوارض جانبی کمی دارد.

تولیدکنندگان بوتاکس برای مقاصد زیبایی و درمانی آن را با دوزهای بسیار پایینی از سم بوتولینوم تولید می‌کنند. این دارو می‌تواند به طور موقت عضلات را فلج کند، که می‌تواند به بهبود افراد مبتلا به اختلالات مختلف عضلانی یا عصبی کمک کند.

اسامی تجاری شناخته شده‌ترین بوتاکس‌ها در جهان عبارتند از:

 • onabotulinumtoxin A (بوتاکس)
 • abobotulinumtoxin A (دیسپورت)
 • incobotulinumtoxin A (زِئومین)
 • rimabotulinumtoxin B (مایوبلاک)
 • prabotulinumtoxin A (جیووُ)

اولین بوتاکس با نام تجاری “بوتاکس” به بازار عرضه شد، پس از آن با وجود اینکه شرکت‌های دیگری با نام‌های تجاری دیگر محصولات مرتبط با سم بوتولینوم را روانه بازار کردند اما، مردم به طور عادی از کلمه “بوتاکس” برای توصیف همه این محصولات استفاده می‌کنند، اگرچه بوتاکس یک مارک تجاری ثبت شده است که یک شرکت مالک آن است.

female patient receiving botox injection forehead 107420 74103 - تزریق - بوتاکس
Untitled 1 1 - تزریق - بوتاکس

مکانیسم اثر بوتاکس چگونه است؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است. این مواد سیستم عصبی را هدف قرار می‌دهند، فرایندهای سیگنالینگ عصبی را که باعث تحریک انقباض عضله می‌شوند، مختل می‌کنند. به این ترتیب است که دارو به طور موقت باعث فلج عضلانی می‌شود.

برای انقباض هر عضله، اعصاب در محل اتصال انتهای عصب به سلول‌های عضلانی، یک پیام‌رسان شیمیایی به نام استیل کولین آزاد می‌کنند. استیل کولین به گیرنده‌های سلول‌های عضلانی متصل می‌شود و باعث انقباض یا کوتاه شدن سلول‌ها می‌شود.

تزریق بوتاکس مانع از آزاد شدن استیل کولین می شود که از انقباض سلول‌های عضلانی جلوگیری می‌کند. این ترتیب سم به سفت شدن عضلات کمک می کند.

مصارف بوتاکس برای زیبایی

استفاده اولیه از بوتاکس کاهش چین و چروک صورت است.

طبق گفته هیئت جراحی زیبایی آمریکا، تزریق بوتاکس محبوب‌ترین روش زیبایی در سراسر آمریکا است. در سال 2016، بیش از 7 میلیون نفر تحت درمان بوتاکس قرار گرفتند.

موارد استفاده بوتاکس برای زیبایی عبارتند از:

 • از بین بردن چین و چروک بین ابروها و خطوط اخم
 • از بین بردن چین و چروک دور چشم، معروف به خطوط پنجه کلاغی
 • از بین بردن چین و چروک افقی در پیشانی
 • از بین بردن خطوط در گوشه های دهان
43850f66e445625b586bf0b9ca5147f7 - تزریق - بوتاکس
doctor injecting woman her arm pits 107420 74127 - تزریق - بوتاکس

مصارف بوتاکس برای پزشکی

متخصصان بهداشت همچنین از بوتاکس برای درمان انواع مشکلاتی که بیشتر آن‌ها بر سیستم عصبی عضلانی تأثیر می‌گذارند، استفاده می‌کنند.

FDA تزریق بوتاکس را برای موارد زیر تأیید کرده است:

 • اسپاستیسیته اندام فوقانی، در افراد بالای 2 سال
 • چشمان ضربدری یا استرابیسم در افراد بالای 12 سال
 • تعریق شدید زیربغل، دست‌ها و یا هایپرهیدروز
 • جلوگیری از میگرن در افرادی که سردرد میگرنی دارند.
 • درمان مثانه بیش از حد فعال به دلیل یک بیماری عصبی
 • اسپاسم پلک یا بلفارواسپاسم

روش تزریق بوتاکس

پزشکان پودر بوتاکس را با محلول نمک رقیق کرده و آن را مستقیم به بافت عصبی عضلانی تزریق می‌کنند.

تزریق بوتاکس بسته به محل تزریق معمولا بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

اثر دارو معمولا از 2 روز بعد از تزریق شروع می‌شود و پس از 7 تا 10 روز به حداکثر تاثیر خود می‌رسد.

موارد منع استفاده از بوتاکس

موارد منع استفاده از بوتاکس به شرح ذیل است:

 • کسانی که دارای بیماری‌های ‌عفونی و التهابی فعال در صورت و اطراف آن هستند.
 • کسانی که دارای سابقه حساسیت به بوتاکس هستند.
 • افراد مبتلا به برخی بیماری‌های عصبی و روانی
man receiving botox injection his face 107420 65188 - تزریق - بوتاکس
 • بیماران مصرف کننده برخی داروهای قلبی
 • افراد دارای سیستم دفاعی ضعیف
 • زنان در دوران بارداری و شیردهی
 • افراد مبتلا به تبخال فعال در ناحیه تزریق
 • افراد دارای سیستم دفاعی ضعیف
botox before and after 5 300x224 - تزریق - بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

به طور کلی تزریق بوتاکس درد زیادی ندارد. معمولا برای تزریق بوتاکس از سوزن‌های نازک استفاده می‌شود که درد آن ناچیز است. اما برای تزریق بوتاکس می‌توان 10-20 دقیقه قبل از تزریق ناحیه را با کرم بی حس کننده موضعی یا بسته سرد بی حس کرد، تا درد کمتری در ناحیه تزریق احساس شود.

botox before and after 3 300x224 - تزریق - بوتاکس

عوارض جانبی بوتاکس چیست؟

عوارض جانبی احتمالی بوتاکس که البته بسیار نادر نیز هستند شامل درد در محل تزریق، عفونت، التهاب، تورم، قرمزی، خونریزی و کبودی است. برخی از این علائم ممکن است نشان دهنده واکنش آلرژیک باشد. سایر علائم آلرژی عبارتند از خارش، خس خس سینه، آسم، جوش، جوش قرمز، سرگیجه و ضعف. در صورت بروز هرگونه مشکل تنفسی یا احساس ضعف یا گیجی سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

سایر عوارض جانبی آن می‌تواند شامل بی‌حسی، افتادگی پلک، دوبینی، تاری دید، کاهش بینایی، تورم پلک و اسپاسم عضلات که در اثر جابجایی مواد بوتاکس و گسترش آن به نقاطی غیر از نقاط هدف ایجاد می‌شوند.

بی حسی ‌به عنوان عدم وجود احساس جسمی نیست، زیرا بوتاکس بی‌حس کننده نیست. بی‌حسی در نتیجه ناتوانی در حرکت دادن عضله برای برخی افراد است. این عوارض موقتی خواهند بود و با گذشت زمان برطرف خواهند گشت.

این امکان وجود دارد که بوتاکس کمی فراتر از محل مورد نظر تزریق گسترش یابد و بافت‌های اطراف را تحت تأثیر قرار دهد. به عنوان مثال، اگر تزریق در قسمت پیشانی نزدیک به ابرو یا پلک‌های بالایی انجام شود، ممکن است به طور موقت افتادگی پلک ایجاد کند.

برای جلوگیری از این عوارض مهم است که تزریق توسط پزشک و یا فرد متخصص و باتجربه که نواحی تزریق بوتاکس را به خوبی و متناسب با هر فرد می‌داند تزریق شود.

c5fce931e39e2e86e0c1975fadb7cb1b 768x337 - تزریق - بوتاکس
BotoxSpaThirtyFiveBoise 768x319 - تزریق - بوتاکس
botox before after - تزریق - بوتاکس

چگونه از عوارض جانبی بوتاکس جلوگیری کنیم؟

عوارض جانبی احتمالی ذکر شده در مطلب فوق بسیار نادر است. اما لازم است که برای جلوگیری هرچه بیشتر از این عوارض جانبی از این مساله اطمینان حاصل کنید که پزشک شما در تزریق بوتاکس بسیار باتجربه است و آنرا در یک مرکز معتبر انجام دهید. به عنوان مثال یک آرایشگر سالن، فرد مناسبی برای تزریق بوتاکس نیست، زیرا اگر اشتباهی رخ دهد، او تجهیزات اضطراری یا دانش پزشکی کافی ندارد. گزارش شده است که برخی از افراد در مراکزی بی‌اعتبار و یا آرایشگاه‌ها تزریقاتی را انجام داده‌اند که پودر بوتاکس بیش از حد یا کمتر با محلول نمک رقیق شده است که در نتیجه فرد را دچار مشکل کرده است. همچنین از این اطمینان حاصل کنید که از بوتاکس‌های اصل و مورد تایید سازمان‌های بهداشتی استفاده می‌کنند.

در صورت امکان از پزشک بخواهید که ویال مورد استفاده را قبل از تزریق به شما نشان دهد.

توصیه‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

 • قبل از اقدام به تزریق، اگر بیماری یا مشکلی دارید با پزشک تزریق کننده در میان بگذارید. پزشک را از داروها، ویتامین‌ها، داروهای گیاهی یا سایر مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید مطلع کنید، زیرا ترکیبات برخی از این مکمل‌ها با بوتاکس می‌تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند.
 • دستورالعمل‌های قبل و بعد از تزریق پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید.
 • همه عوارض جانبی را گزارش کنید، به خصوص مواردی که شما را آزار می‌دهند یا از بین نمی‌روند.
 • پس از تزریق بوتاکس روی نواحی تزریق به تناوب به مدت 3 تا 5 دقیقه کمپرس یخ بگذارید.
 • تا 48 ساعت از ماساژ نواحی تزریق شده بپرهیزید.
 • به مدت 2 تا 4 ساعت پس از تزریق، عضلات ناحیه تزریق را با اخم کردن و بالا بردن ابروها و خندیدن مرتباً منقبض و منبسط نمائید. زیرا دارو در عضلاتی که انقباض فعال داشته باشند بهتر عمل می‌نماید.
 • تا 72 ساعت از استحمام با آب گرم، رفتن به استخر، سونا، جکوزی و سولاریوم خودداری کنید.
 • تا 24 ساعت از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش کردن بپرهیزید.
 • تا 24 ساعت از پایین نگاه داشتن سر خود بپرهیزد و تا حد امکان سعی کنید بصورت طاق باز بخوابید.
 • در صورت بروز سردرد هر 6 ساعت استامینوفن مصرف نمائید. از مصرف بروفن، ژلوفن، مفنامیک اسید و آسپرین به عنوان مسکن خودداری نمائید.
man receiving botox injection his forehead 107420 65181 - تزریق - بوتاکس
female patient receiving botox injection face 107420 74105 - تزریق - بوتاکس

مدت ماندگاری اثر بوتاکس چقدر است؟

اثرات بوتاکس موقتی است و ماندگاری اثرات آن بسته به شخص و نوع بوتاکس بین 4 تا 12 ماه طول می‌کشد.

woman with marked face receiving botox injection 107420 74125 - تزریق - بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی مثل نوع بوتاکس، محل تزریق، میزان بوتاکس مصرفی و … بستگی دارد. هزینه تزریق بوتاکس در مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید را می‌توانید در سایت این مجموعه و در قسمت رزرو نوبت بصورت آنلاین مشاهده کنید. برای رفتن به این قسمت روی اینجا کلیک کنید.

مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید ارائه دهنده خدمات پوست، مو و زیبایی خدمات مربوط به تزریق بوتاکس را نیز ارائه می‌دهد.

در صورت تمایل برای تعیین وقت مشاوره در این خصوص می‌توانید با کارشناسان و متخصصان کلینیک دکتر آرتید از طریق تلفن و یا وبسایت اقدام نمایید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

مجموعه کلینیک‌های دکتر آرتید در دو شعبه اصلی در تهران با جدیدترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها، به روزترین امکانات و کادری مجرب آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشد. برای دریافت وقت مشاوره و یا رزرو نوبت بصورت آنلاین اینجا کلیک کنید.

موارد دیگری از تزریق زیبایی نیز وجود دارند که عبارتند از: